Logowanie do serwisu
WiGometr - Indeks Nastrojów Inwestorów
Kiedy na gpw w Warszawie zacznie się hossa ?
w 2020 r
w 2021 r
w 2022 r

Głosuj

Zagłosuj aby zobaczyć wyniki ankiety.

Indeksy

INDEKS WIG ENERGIA


WIG  ENERGIA - notowania, skład indeksu, wykres od początku notowań

  • CEZ
  • ENEA
  • PGE
  • PEP
  • TAURON
  • ZEPAK
  • KOGENERACJA
  • INTERAOLT


 

Na indeksie spółek energetycznych opisywane ostatnio wybicie okazało się pułapką wybicia. Poziom stop został złamany i rynek spółek energetycznych delikatnie ale pogłębia dotychczasowe dołki. 

W takiej sytuacji mozemy spodziewać się, że zachowany zostanie klasyczny model ruchów w trójkącie - czyli dotrzemy do okolic dolnej linii trójkąta - 1650 p. delikatnie go naruszymy i rynek rozpocznie duże wzrosty. 

W zasadzie aktualne poziomy dla inwestorów długoterminowych sa już bardzo atrakcyjne i inwestorzy o takim nastawieniu średnioterminowym mogą już przymierzać się do tzw. zakupów portfelowych na dłuższy horyzont czasowy. 

 

 

30 sierpnia 2019 r

 

 

Po osiągnięciu szczytu indeksu w okolicy 4800 p. notowania sektora energetycznego zanurkowały i tak spadają przez 4 lata. Z analizy technicznej wynika, że notowania wykreśliły formację klina zniżkującego. Standardowa formacja klina winna dotrzeć do okolic linii wsparcia tego klina a nawet ją naruszyć. Linia ta znajduje się w okolicy 1700 p. 

Kurs jednak zatrzymał się w okolicy 2000 p. po czym dynamicznie zawrócił na północ. Jest rzadki ale dopuszczalny schemat. 

W chwili obecnej rozważać możemy dwa warianty. Pierwszy zakłada, że dołek klina już został zakończony i kurs kończy długoletnią bessę (raczej mało prawdopodobne). Drugi scenariusz wskazuje, że WiG Energia wykona bardzo dużą średnioterminową korektę wzrostową zgodną z zasadami wybicia z klina. I ten scenariusz najbardziej mnie przekonuje. 

Gdyby opisany przeze mnie preferowany scenariusz miał się w istocie potwierdzić, to oznaczać to będzie spore wzrosty na spółkach tego sektora. Po wzrostach notowania winny jeszcze powrócić do testowania dołków zanim zakończy się bessa w tym segmencie spółek. 

Spółki z tej branży mają dość kiepskie fundamenty za rządów PiS. Zostały zmuszone do zainwestowania w kopalnie co chociaż jest dobrym, bo wzmacniającym niezależność i bezpieczeństwo procesem to jednak w krótkim terminie sprawia, że ponoszą koszty restrukturyzacji części sektora górniczego. Poza tym bezsensowna decyzja o budowie w Poslce elektrowni atomowje będzie dla PGE kompletnym niewypałem z tego powodu, że kończą się na świecie złoża uranu. Będą nie tylko coraz droższe ale i z czasem niedostępne. Ufam, ż eto tylko skutek słabej wiedzy polityków PiS-u a nie antypolskiej dywersji gospodarczej. 

Po wtóre służalcza polityka PO wobec Berlina sprawiła, ze polskie spółki ponoszą ogromne koszta modernizacyjne oraz wynikające z emisji CO2. Za te jawnie dywersyjne działania politycy PO z Tuskiem na czele winni być już dawno oskarżeni i skazani za zdradę stanu. 

W związku z powyższymi, w mojej ocenie, najwcześniej za rok, półtora można dopiero spodziewać się końca problemów w tej branży a w związku z tym także zmiany trendu na wzrostowy. 

Na dzisiaj działamy wybitnie spekulacyjnie i wykorzystujemy okazję do zakupów części akcji spółek energetycznych. Techniczny sygnał kupna padł i czekamy na podwyższanie stopów aby zabezpieczyć zrobione inwestycje. Szczegóły techniczne na poszczególnych spółkach. 

 

ponizej długoterminowy wykres w ujęciu tygodniowym obrazujący formację klina zniżkującego

 

 

 

poniżej wykres o krótszym horyzoncie obrazujący okres osttanich miesięcy w klinie i powstanie sygnału kupna na tym indeksie 

 

 

 

27 czerwca 2019 r

 

Analizowany ostatnio kilka miesięcy temu indeks WIG ENERGIA daje powody do optymizmu. Fundamnetalnie pomogły decyzje szczytu klimatycznego w Paryżu które odsunęły na kilka lat i ogromne inwestycje i ogromne kary które spółki tego sektora będą płacić do Brukseli. Jest to więc dośc optymistyczne. Kilka spółek z tego sektora wygląda obiecująco i po korekcie jest w stanie powalczyć o zmianę tendencji na zwyżkową. Trzeba więc będzie bardziej szczegółowo przyjrzeć się niektórym akcjom. 

Wskazany ostatnio na indeksie poziom oporu okolic 4000 p. na indeksie WIG Energia został przebity i zmieniło to sytuacje na dość pozytywną. Srednioterminowy opór z potencjalnej konsolidacji nie został jeszcze trwale pokonany ale jest szansa, że po korekcie tak się stanie. Aby dotychczasowa tendencja wzrostowa nie została zanegowana indeks nie może trwale spaść poniżej 4200 punktów. Celem wzrostu sa okolcie 4700 p. 

 

 

wykres WIG ENERGIA

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl 

wykres - interwał tygodniowy

 

12 listopada 2014 

Dotychczasowy, zbyt krótki okres notowań Indeksu WIG Energia nie daje dużego pola do analiz ale na podstawie dotychczasowych notowań możemy ocenić, że aktualnie w najlepszym układzie spółki z tego sektora poruszają się w trendzie horyzontalnym zaznaczonym na wykresie.

Dopiero wyjście powyżej 4.000 punktów zmieni sytuacje na pozytywną. Dopóki tak się nie stanie to preferencje są po spadkowej stronie rynku a w najlepszym układzie rynek buduje trend horyzontalny między oporem z okolic 4000 punktów a wsparciem z okolic 3150 p. 


wykres WIG ENERGIA

źródło: serwis giełdowy amerbroker.pl 

wykres w interwale tygodniowym

 

 


 

Grzegorz Nowak 

serwis giełowy amerbroker.pl 

 

 

25 luty 2013 roku 

 Komentarze

[2014-11-12] Gość
Tu będzie dosyć długie bujanie w czwórce flat (płaska, trójkąt)

Dodaj komentarz

Podpis  
Dołącz obraz (jpg, png, gif)